Endelige resultater fra DM i H-Båd 2008

Undskyld den sene opdatering af resultaterne, som skyldes edb-tekniske problemer.

I var nogle rare ”kunder” at ekspedere syntes vi i bureauet. Venlig hilsen Per i bureauet.

Sailed:7, Discards:1, To count:6, Entries:48, Scoring system:Appendix A
Plc. Nat Sejlnr Rorsmand Båd Klub R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st DEN 533 Bo Selko LINDPRO KDY (7.0) 1.0 2.0 4.0 4.0 2.0 1.0 21.0 14.0
2nd SWE 561 Jan Gustavsson Fregata MSS 2.0 4.0 5.0 1.0 6.0 (20.0) 2.0 40.0 20.0
3rd DEN 565 Herluf Jørgensen RUMAS Skagen sejlklub 1.0 3.0 9.0 2.0 9.0 (17.0) 3.0 44.0 27.0
4th DEN 597 Claus Høj Jensen Good speed Roskilde 8.0 2.0 14.0 3.0 7.0 4.0 (49.0 OCS) 87.0 38.0
5th DEN 598 Morten Reinhold   Hellerup sejlklub 9.0 6.0 19.0 (36.0) 5.0 1.0 6.0 82.0 46.0
6th DEN 578 Peter Dan Petersen Tøsen Onsevig Sejlklub 11.0 11.0 8.0 5.0 (21.0) 14.0 20.0 90.0 69.0
7th DEN 455 Per Risvang Piratfabrikken Århus Sejlklub 4.0 19.0 7.0 21.0 13.0 8.0 (30.0) 102.0 72.0
8th DEN 434 Carsten Lauridsen Sinus Kolding Sejlklub KS 6.0 (49.0 OCS) 3.0 27.0 16.0 11.0 13.0 125.0 76.0
9th DEN 566 Henrik Biilmann   Århus Sejlklub 26.0 (31.0) 15.0 9.0 8.0 6.0 17.0 112.0 81.0
10th DEN 572 Morten Stoy Haps HSH 13.0 14.0 22.0 22.0 (24.0) 7.0 4.0 106.0 82.0
11th DEN 420 Ole Engblom Viola Frem 5.0 7.0 12.0 11.0 (31.0) 22.0 27.0 115.0 84.0
12th DEN 470 Mads P.G. Korsgaard Lang Nok Assens Sejlklub 22.0 16.0 1.0 6.0 17.0 (27.0) 25.0 114.0 87.0
13th DEN 559 Steffen Stegger Østjysk Bank Hadsund Sejlklub 3.0 (49.0 OCS) 6.0 16.0 11.0 3.0 49.0 OCS 137.0 88.0
14th DEN 557 Hans Rasmussen Ofelia Troense 10.0 10.0 17.0 18.0 (34.0) 24.0 9.0 122.0 88.0
15th DEN 535 Erik Skjødt Selected Nakskov Sejlklub 12.0 13.0 11.0 (29.0) 23.0 23.0 8.0 119.0 90.0
16th DEN 586 Brian Junker Ruth Persson Egå Sejlklub (49.0 OCS) 5.0 13.0 15.0 30.0 18.0 11.0 141.0 92.0
17th DEN 561 Thomas Michael Gabs   Middelfart Sejlklub 24.0 27.0 (33.0) 13.0 10.0 10.0 10.0 127.0 94.0
18th DEN 421 Peter Leffers VALEUR TELEMARKETING Århus Sejlklub 25.0 26.0 27.0 (34.0) 1.0 5.0 12.0 130.0 96.0
19th DEN 605 Jesper Dietz   Sundet 20.5 24.0 4.0 28.0 (29.0) 13.0 16.0 134.5 105.5
20th DEN 592 Jesper Kragh Jespersen Lady Luck rhus Sejlklub 14.0 17.0 21.0 8.0 14.0 (32.0) 32.0 138.0 106.0
21st DEN 589 Anders Bertelsen Andersine rhus Sejlklub 16.0 21.0 20.0 (40.0) 2.0 30.0 18.0 147.0 107.0
22nd DEN 577 Kent Dalsbo www.bones.dk Kaløvig 18.0 20.0 10.0 (30.0) 18.0 25.0 19.0 140.0 110.0
23rd DEN 555 Lars Borg NN Korsør Sejlklub (28.0) 25.0 18.0 12.0 19.0 15.0 26.0 143.0 115.0
24th DEN 562 Kai Hoffmann Cabinet System Randers Sejlklub 33.0 (36.0) 16.0 10.0 22.0 21.0 21.0 159.0 123.0
25th DEN 536 Jesper Tang Kristensen BilhusetTHYBO Kerteminde Sejlklub 29.0 28.0 23.0 7.0 (35.0) 9.0 29.0 160.0 125.0
26th DEN 585 Jesper Davidsen Systematic Egå Sejlklub (49.0 OCS) 29.0 30.0 20.0 12.0 29.0 14.0 183.0 134.0
27th DEN 560 Morten Scheel Nielsen Camomilla Roskilde Sejlklub 17.0 18.0 25.0 (39.0) 27.0 26.0 22.0 174.0 135.0
28th DEN 523 Helmuth Melsen Mille Mus Frederikshavn Sejlklub 15.0 22.0 31.0 26.0 41.0 (49.0 DNC) 5.0 189.0 140.0
29th DEN 514 Søren Blume Svendsen Stoffer SKB (32.0) 15.0 26.0 31.0 15.0 31.0 24.0 174.0 142.0
30th DEN 507 Claus Henriksen Babe Korsør 23.0 32.0 (36.0) 17.0 28.0 16.0 31.0 183.0 147.0
31st DEN 543 Martin Stærke Frøken Søstærke Nakskov Sejlklub 27.0 12.0 24.0 35.0 32.0 19.0 (49.0 OCS) 198.0 149.0
32nd FIN 955 Jyrki Lindstrøm Eagle Marine KPS/KSS 40.0 (49.0 DNC) 29.0 41.0 3.0 33.0 7.0 202.0 153.0
33rd DEN 595 Michael Damborg Zenco Virksomhedsudvikling rhus Sejlklub 34.0 23.0 37.0 (38.0) 38.0 12.0 15.0 197.0 159.0
34th DEN 591 Mikkel Palludan www.ShipShop.dk KØS Sejlsport 20.5 9.0 (49.0 DSQ) 14.0 33.0 49.0 DNS 49.0 DNS 223.5 174.5
35th DEN 604 Boris Larsen   Korsør Sejlklub 19.0 8.0 (49.0 DSQ) 44.0 43.0 34.0 28.0 225.0 176.0
36th DEN 526 Per Johansen Nam-Nam Nakskov sejlklub 30.0 33.0 34.0 19.0 (45.0) 41.0 35.0 237.0 192.0
37th DEN 584 Claus Terkildsen 1000Fryd SILKEBORG Sejlklub (46.0) 35.0 39.0 23.0 26.0 37.0 36.0 242.0 196.0
38th DEN 356 Leif Schulz H-dur Holbæk Sejlklub 35.0 (37.0) 35.0 32.0 37.0 28.0 34.0 238.0 201.0
39th DEN 568 Eggert G. J›rgensen Profiloptik Roskilde Sejlklub 42.0 38.0 28.0 (45.0) 36.0 39.0 23.0 251.0 206.0
40th DEN 459 Jesper Jacobsen Rikke Rask Egå Sejlklub 31.0 30.0 32.0 25.0 40.0 (49.0 DNC) 49.0 OCS 256.0 207.0
41st DEN 252 Mads Christensen Dr.No Nakskov sejlklub 39.0 39.0 (41.0) 37.0 20.0 40.0 37.0 253.0 212.0
42nd DEN 491 Kurt Henriks Asmund Gråmanke Næstved Sejlklub 36.0 40.0 40.0 24.0 39.0 38.0 (41.0) 258.0 217.0
43rd DEN 140 Carsten Mose Jeppesen Rockhønen Lemvig 37.0 (49.0 DNC) 49.0 DSQ 33.0 25.0 36.0 39.0 268.0 219.0
44th DEN 216 Tage Henriksen Sparekassen Lolland Nakskov Sejlklub 41.0 34.0 (49.0 DSQ) 42.0 44.0 35.0 33.0 278.0 229.0
45th DEN 23 Torben Skov Andersen Føffe Enigheden 38.0 (49.0 RAF) 38.0 43.0 42.0 49.0 DNC 40.0 299.0 250.0
46th DEN 319 Jacob Dyring Jensen Marie Hvidovre sejlklub Suset 43.0 41.0 42.0 46.0 46.0 (49.0 DNC) 38.0 305.0 256.0
47th DEN 275 Jacob Dalgaard Nielsen Tik - Tak Vallensbæk Sejlklub 45.0 42.0 44.0 47.0 (49.0 DSQ) 42.0 43.0 312.0 263.0
48th DEN 245 Magnus Kopytko   Nakskov Sejlklub 44.0 (49.0 DNC) 43.0 48.0 47.0 49.0 DNC 42.0 322.0 273.0


 

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area 49
DNS Came to the start area but did not start 49
DSQ Disqualification 49
OCS On course side at start or broke rule 30.1 49
RAF Retired after finishing 49


Sailwave Scoring Software 1.95 Build 11